Jak se obléci nejlépe na lyže nebo snowboard, abychom vydržely celý den na sněhu a v mrazu? To jsou rady k nezaplacení a základem všeho je dobře vrstvit oblečení. Představme si třeba medovník, jak je krásně vrstvený. My ženy máme ale daleko větší nároky. Nestačí, jen že se teple oblékneme, ale chceme si zachovat svůj styl, půvab, šarm a především dobrý pocit na těle při každém pohybu. V Norské módě máme pro nás ženy to nejkvalitnější, nejluxusnější, sportovní i lifestylové oblečení, s udržitelným vlivem na zdravou pokožku. Buďme stále krásné, v každém okamžiku. .

Vlněná královna zimních svahů

Název napovídá, že bude řeč o oblékání spjatém se zimními, horskými sporty. Rady budeme čerpat od Norů – zkušených horalů a průkopníků lyžařiny (tedy spíš skialpu). Norové se totiž rodí už s lyžemi na nohou, jak o sobě tvrdí. Mají pravdu? Stačí, když se podíváme na výsledky zimních závodů, mistrovství a Olympijských her.  Podnebí a divokou přírodu si chrání a ta se jim odvděčuje nádhernými fjordy a kopci plnými sněhového prašanu.

Spodní vrstvě vládne MERINO VLNA

V Norsku si neumí nikdo představit, že by si na sebe oblékl jinou základní vrstvu než Merino vlnu. Je to základ i pro miminka. Stejně tak jako se Norové rodí s lyžemi, tak se rodí ve vlně. V přírodu věří a v ní se inspirují. Ovce přežije tuhou zimu i parné léto právě díky vlně. Vlna má zázračné vlastnosti, které udržují naše ne zcela odolné tělo v komfortu.  Ve vlně nemusíme řešit studená a následně bolavá záda, ledové nohy, hýždě, stehna a dlaně. Vlna nás totiž zahřeje, i když se zapotíme nebo zmokneme. Dokonce je schopna zvednout naši tělesnou teplotu až o jeden stupeň. Pohlcuje tělesné pachy, výborně absorbuje, chrání kůži před sluncem. Co jiného si vzít na sebe pro pocit druhé kůže, než látku, která je zdravá, 100 %přírodní a v přírodě rozložitelná?  Sportujte zdravě, bez chemie, krásně.

Pro druhou vrstvu opět do PŘÍRODY

Více vrstev znamená více tepla a větší volnost pohybu. Oblékáme si opět velejemnou vlnu a když mráz přituhne, saháme po peří. Držíme se stále udržitelné, luxusní módy, kde vládnou přírodní materiály. Norská vlna a Merino vlna, kašmír, hedvábí, peří.  Vlněné mikiny, svetry, bundy, vesty – to vše je dokonalá izolační vrstva. Teplo nepustí od těla. Jste velcí zmrzlíci? Pak sáhněte rovnou po péřové vestě a lehké péřové bundě. Avšak dokonale zahřejí i vlněné svetry s norským vzorem, které jsou nadčasové nejen na lyže, ale i do kanceláře.

Mysleme ekologicky při výběru třetí, ochranné vrstvy

I tady se můžeme vydat cestou udržitelné módy a obléci si vlněný membránový svetr, který nás ochrání před nepřízní počasí. Nebo si zvolit bundu plněnou vlněným rounem či peřím. Peří je jednička, protože dokonale hřeje a je lehké. Vlna zase neztratí hřejivost ani když navlhne. Pokud zvolíme umělé vlákno, s norskou módou máme jistotu, že i tak šetříme životní prostředí a své zdraví. V Norsku se všechny oděvní firmy snaží recyklovat co nejvíce oděvů a vyrábět nové z plastů z moře. Značka Kari Traa vyrábí své membránové bundy z recyklovaných plastů a s ohledem na lidské zdraví. Všechny oděvy jsou opatřeny certifikací OEKO-TEX a Bluesign, které zaručují ohleduplnost k lidem a přírodě a udržitelnost látek.

ROPA versus PŘÍRODA – je to jen naše volba

Rychlá móda “fast fashion” neboli móda za velmi nízké ceny si vybírá svou daň v podobě emisí či skleníkových plynů. Na přírodu a recyklaci nikdo nemyslí. Jde o nepřetržitý přísun nových stylů za velmi nízké ceny, s tím i velké množství vyhozených oděvů. A co vy, máte přehled o tom, kolik kousků “fast fashion” se nachází ve vašem šatníku a kolik z nich skutečně nosíte?

Buďme ohleduplní k přírodě a kupujme si oblečení, které je kvalitní a vydrží. Módu, která je  z přírody a šetrná k našemu zdraví. Oblečení bez chemických látek. Dopřejme si ten luxus. Ropa je dobrá pro průmysl, ne pro naši pokožku.